Sadako hoće živjeti
Autor: Ivan Kunac, 5. 12. 2017.

U ponedjeljak je bilo vrlo zanimljivo u osmome razredu na satima Hrvatskoga jezika kada su naši osmaši obrađivali lektiru Sadako hoće živjeti. Za obradu su bila predviđena dva školska sata pa su učenici na prvome satu s nastavnicom Hrvatskoga jezika Anom Koncul razgovarali o djelu i pritom izrađivali ždralove origami tehnikom. Ždralovi u japanskoj kulturi simboliziraju mir i zdravlje te, kako japansko vjerovanje kaže, tko ih izradi 1000 ima pravo na ostvarenje jedne želje. Posebnu simboliku imaju upravo u djelu Sadako hoće živjeti u kojemu djevojčica Sadako, oboljela od posljedica zračenja nakon pada atomske bombe na Hirošimu, pokušava izraditi 1000 ždralova kako bi ozdravila. Osmaši su bili vrlo vješti u izradi te sada njihovi ždralovi krase naš školski hodnik.
Drugi je sat bio rezerviran za učenje o japanskoj kulturi, a predavanje je održala naša knjižničarka Josipa Katalinić. Učenici su naučili ponešto o Japanu, ispijali su čaj onako kako to Japanci čine, naučili pozdravljati klanjanjem, ali i pokušali pisati japanskim znakovima.
Kako je to izgledalo, pogledajte na fografijama.