Autor: Ana Božić, 9. 5. 2017.

P  O  Z  I  V

za sudjelovanje na literarnom natječaju

„MATOŠ I MOJOM ŠKOLOM HODI“

Osnovna škola Antun Gustav Matoš

Vukovarska 1

32249 TOVARNIK

Klasa: 035-01/01-01-03

Urbroj: 2188-94-17-01-01

Tovarnik, 5. svibnja 2017.

P  O  Z  I  V

za sudjelovanje na literarnom natječaju

„MATOŠ I MOJOM ŠKOLOM HODI“

Pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Općine Tovarnik Osnovna škola Antun Gustav Matoš Tovarnik organizira 1. literarni natječaj pod nazivom „Matoš i mojom školom hodi“ za učenike osnovnih škola Republike Hrvatske koje nose Matoševo ime.

Natječaj je osmišljen i pokrenut sa željom za povezivanjem škola iz cijele Hrvatske, a koje svojim imenom odaju počast jednom od najvećih hrvatskih književnika. Zamišljen je kao poticaj dječjem stvaralaštvu, ali i kao nit vodilja iz koje bi proizašla nova prijateljstva i suradnje, a sve kroz Matoševo ime i stvaralaštvo, kroz razvijanje literarnog izražavanja i njegovanje hrvatske književne riječi.

Osim škola koje nose Matoševo ime, na natječaju mogu sudjelovati i učenici OŠ "Fran Krsto Frankopan" PŠ Punat. Naime, PŠ Punat s otoka Krka jest škola prijatelj Općine Tovarnik i naše škole, stoga iznimno i njih pozivamo da se rado odazovu na natječaj koji objavljujemo povodom obilježavanja obljetnice Matoševa rođenja.

Uvjeti natječaja:

• Literarni radovi mogu biti pisani hrvatskim književnim jezikom i svim hrvatskim narječjima i govorima.
  • Radovi mogu biti lirski (pisani u obliku pjesme) i prozni (pisani u obliku sastavka).
  • Radovi poslani na natječaj trebaju se dostaviti u tiskanom obliku i u 3 primjerka.
  • Na svim radovima treba navesti ime i prezime učenika/ce, razred, ime i prezime učitelja/ice te naziv, adresu i pečat škole.

Teme literarnih radova mogu biti:

• inspirirane burnim i boemskim životom Antuna Gustava Matoša (njegovim životnim iskustvima, putovanjima, kritičkim odnosom prema književnosti i umjetnosti općenito);
  • inspirirane književnim stvaralaštvom Antuna Gustava Matoša

(temama, motivima i osjećajima koji su karakteristični za njegovu liriku i prozu: intimna, ljubavna, pejzažna, domoljubna ili socijalna tematika / motivi ljubavne čežnje, nedostižne ljubavi, prolaznosti, domovine, prirode, cvijeća, putovanja, …).

Zamisao je da učenici u svoje pisane radove unesu neke od spomenutih tema, motiva i osjećaja po kojima su Matoševi tekstovi bili posebni i prepoznatljivi, odnosno da stvore vlastiti lirski ili prozni tekst nadahnut Matoševim stilom pisanja ili života. Svojim će radovima, osobnim izborom ili na savjet svog mentora/ice, pisanom riječju pokazati na koji način Matoš kao pjesnik i boem još uvijek živi i hodi njihovom školom i njihovim školovanjem.

Pisani radovi mogu se poslati s naznakom (za natječaj) do 31. svibnja 2017.  na adresu:

Osnovna škola Antun Gustav Matoš

Vukovarska 1

32249 Tovarnik

Nagrađujemo tri najbolja literarna rada, koje će izabrati školsko povjerenstvo, a rezultati natječaja bit će objavljeni na internetskoj stranici škole. Autori prvonagrađenih radova i njihovi mentori bit će naknadno obaviješteni o načinu i vremenu preuzimanja zahvalnica i nagrada. Radovi će svakako biti predstavljeni na završnoj školskoj priredbi, organiziranoj povodom Dana škole i Dana Općine Tovarnik, koja će se održati 13. lipnja 2017. u tovarničkoj osnovnoj školi.

Radujemo se Vašem sudjelovanju na natječaju, kao i mogućnosti da on bude početak jedne lijepe tradicije koja će, kroz ljubav prema pisanoj riječi, povezivati učenike, učitelje i škole koje ponosno nose ime Antuna Gustava Matoša.

S poštovanjem,

Ljiljana Bandić,