Informatika 31.3.2020
Autor: Ivan Kunac, 31. 3. 2020.

Pozdrav 1 razred!

Pripremu za programiranje smo odradili pa je vrijeme da zaronimo u programiranje. Programiranje je postupak davanja naredbi računalu ili u našem slučaju kornjači kako treba nešto napraviti. Da bismo pokrenuli kornjaču u Google pretraživač upišemo „korni“.

Nakon pritiska na prvu poveznicu otvara nam se Početni zaslon u kojem odaberemo „Korni 1“ i nakon toga „Osnovni okret“

Ispod se nalazi izgled programa „Korni“. Taj nam program služi kako bismo naučili osnovne korake u programiranju na zabavan način. Kornjača se kreće prema naprijed (tamo gdje joj je glava). Kako bismo ju natjerali da napravi korak naprijed pored gumba idi u prazan prostor upišemo koliko koraka kornjača treba napraviti i kliknemo naprijed. Treba pripaziti kornjača radi dosta velike korake stoga za početak probajte sa 50 koraka kako biste stekli dojam koliki korak ima kornjača. Osim naprijed i nazad kornjača se može okretati udesno (za 90 stupnjeva) i ulijevo (za 90 stupnjeva). Tu su još i okreti PLIJEVO i PDESNO koji okreću kornjaču za 45 stupnjeva. Naredba GORE podiže kornjaču te ona više ne može crtati nakon toga sve dok ne pritisnemo naredbu DOLJE koja ju spušta nazad na papir. Odabirom boje možemo birati u kojoj boji će kornjača crtati.

Vaš zadatak je pomoću Kornija nacrtati crni kvadrat, plavi trokut i crveni pravokutnik. Svoje crteže pošaljite putem privatne poruke na Yammeru nakasnije do petka (4.3.2020.).
Hvala.

Priloženi dokumenti: