GEOGRAFIJA, 13.5.2020.
Autor: Ana Koncul, 13. 5. 2020.

DRŽAVE ISTOČNE EUROPE - RUSIJA-opća obilježja

Dragi sedmaši, danas počinjemo učiti o državama Istočne Europe. U države Istočne Europe ubrajamo Rusiju, Bjelorusiju, Ukrajinu i Moldaviju. Danas ćete naučiti neke osnovne značajke Istočne Europe i opća obilježja Rusije. Budući da je Rusija najveća država svijeta, tako je i lekcija jedna od većih ove godine. Iz toga razloga je podjeljena na dva dijela. Danas učite opća obilježja Rusije a idući sat ćete učiti o regionalnoj podjeli Rusije.

Zadatak:

1. Pogledati predavanje i prezentaciju na youtube-u (poveznica dolje) i pročitati iz udžbenika prvu polovinu lekcije "Rusija", na stranicama 157., 158. i 159.

2. Najznačajnije geografske pojmove koji se spominju u prezentaciji i udžbeniku pronaći u vašem geografskom atlasu (str. 54.i 55., a za cijelu Rusiju 21. stranica atlasa).

3. Odgovoriti na prvih 6 pitanja sa kraja prezentacije (pitanja se nalaze ispod). Odgovore prepisati u bilježnicu. Pitanja ne trebate prepisivati.

4. Odgovore u bilježnici uslikajte i pošaljite mi da provjerim jeste li sve točno riješili.

Pitanja za provjeru naučenog:

1. Navedite veličinu najveće države svijeta.

2. Opišite položaj Rusije

3. Opišite prednosti i nedostatke tih mora i dugih obala.

4. Što je sjeverni morski put?

5. Opišite obilježja i gospodarsko značenje klimatsko vegetacijskih pojasa.

6. Što je permafrost?

Za učenike koji prate nastavu po redovitom programu uz prilagodbu sadržaja: Riješiti 1.,2., 4. i 6. pitanje.

Poveznica: https://www.youtube.com/watch?v=YkMeX3cN8GQ --Rusija-opća obilježja

U privitku: PPT prezentacija i plan ploče (prezentacija i plan ploče obuhvaćaju cijelu Rusiju -opća obilježja i regije Rusije).

Rok za izvršenje ovog zadatka je ponedjeljak, 18.05.2020. do kraja dana.

Priloženi dokumenti:
Rusija-prezentacija.ppt (5.89 MB)