GEOGRAFIJA, 18.5.2020.
Autor: Ana Koncul, 18. 5. 2020.

RUSIJA-regionalna podjela

Dragi sedmaši, danas nastavljamo učiti o Rusiji. Većina stanovništva Rusije živi u europskom dijelu države. Tu se izdvajaju 4 regije (prostorne cjeline): Sjeverna Rusija (Europski sjever), Središnja Rusija (Moskovsko područje), Povolžje sa Južnom Rusijom i Ural. Peta, najveća regija, obuhvaća cijeli azijski dio Rusije i zove se Sibir. Zbog svoje veličine, ta regija je podjeljena na 3 dijela: Zapadni Sibir, Središnji Sibir i Daleki istok. Zadatak: 1. Pogledati predavanje i prezentaciju na youtube-u (poveznica dolje) i pročitati iz udžbenika drugu polovinu lekcije "Rusija", na stranicama 160.-165. 2. Najznačajnije geografske pojmove koji se spominju u prezentaciji i udžbeniku pronaći u vašem geografskom atlasu - str. 54.i 55.(Europski dio Rusije) i na 21. stranici (cijela Rusija). 3. Odgovoriti na prvih pitanja sa kraja prezentacije -od 7 do 19. pitanja. (napomena: pitanja u prezentaciji su pobrkana pa sam vam napisao dolje kako treba). Odgovore napisati u bilježnicu. Pitanja ne trebate prepisivati. 4. Odgovore u bilježnici uslikajte i pošaljite mi da provjerim jeste li sve točno riješili. Poveznica: https://www.youtube.com/watch?v=yjczjqWBLvU&t=21s --Rusija-regionalna podjela Pitanja za provjeru naučenog: 7. Navedite reljefne cjeline Rusije. 8. Navedite značenje rijeka i jezera. 9. Koja su područja bogata naftom i zemnim plinom? 10. Koja su područja plodna i imaju veliko poljodjelsko značenje? 11. Navedite obilježja regija: Središnj Rusija _______________________________________________________________ Sjeverna Rusija _______________________________________________________________ Povolžje i južna Rusija _______________________________________________________ Ural __________________________________________________________________________ Sibir _________________________________________________________________________ 12. Koji su problemi i posebnosti suvremenog razvoja Rusije? 13.. Opišite gospodarsko značenje Transsibirske željezničke pruge. Za učenike koji prate nastavu po prilagođenom planu i programu: Odgovoriti na 7.,9., 10. i 13. pitanje. Plan ploče i PP preznetacija vam je poslana sa prošlim zadatkom u utorak, 12.05.2020. Rok za izvršenje ovog zadatka je srijeda, 20.05.2020. do kraja dana.