POVIJEST, 12.5.2020.
Autor: Ana Koncul, 12. 5. 2020.

Poštovani učenici,

danas idemo dalje s gradivom. Tema današnje nastavne jedinice je „Crkva između reformacije i protureformacije“. Današnji sat bit će posvećen reformaciji, a idući sat protureformaciji.

Upute za rad:

1. Pročitaj dio nastavne jedinice „Crkva između refomarcije i proturefomacije“ na str. 176.-178.

Pritom obrati pozornost:

-bogaćenje Crkve i uplitanje u političke borbe

-pad discipline svećenika; bogaćenje, potkupljivanje i prodaja oprosta grijeha (indulgencija)

-djelovanje njemačkog svećenika Martina Luthera i stvaranje reformacijskog pokreta

-kritika katoličke Crkve i izbacivanje M. Luthera iz nje

-prouči neke od teza koje je istaknuo M. Luther na crkvi u Wittenbergu na str. 177.

-širenje reformacije i nastanak više protestantskih Crkvi

2. Na temelju pročitanog i istraženog u udžbeniku napravi manji shematski prikaz u svoju bilježnicu uz današnji naslov lekcije.

3. Prouči videolekciju i prati upute za rad:

Odgovore pišeš u bilježnicu.

Aktivnosti napraviti do petka u 9:00!