VJERONAUK, 19.3.2020.
Autor: Ana Koncul, 18. 3. 2020.

Priprema za Ispovijed

Kako se ispovijeda

Poštovani vjeroučenici i dragi roditelji, već drugi sat vjeronauka. Uhodavamo se, ali vjerujem da vi kao i ja jedva čekate da se vratimo u školske klupe. Zazivam Božji blagoslov na sve koji ste uključeni u ovaj oblik nastave u svojim domovima.

Pa krenimo……

Zadatak: Vrijedi za sve učenike uz pomoć roditelja

1. Pročitaj u bilježnici sve što smo zapisali o Prvoj svetoj Pričesti.

2. Pročitaj što smo zapisali o zlu, grijehu i savjesti.

3. Neka roditelji poslušaju kako lijepo i razgovijetno recitiraš molitvu kajanja.

4. Prouči materijale koje je proslijedio vjeroučitelj na temu „Kako se ispovijeda“

5. Prijedloge pet koraka za dobru ispovijed prepiši u bilježnicu.

6. Pogledaj prilog kako se ispituje savjest pomoću Deset Božjih zapovijedi. Čitaj ga i razmišljaj o odgovorima. Ono pitanje koje se tebe ne tiče PRESKOČI.

7. Molim roditelje da djeci pomognu u izvršenju današnjih zadataka.

8. Prepisanih „Pet koraka za dobru ispovijed“ fotografirajte i pošaljite vjeroučitelju na Yammer u virtualnoj učionici za vjeronauk 3. razreda.

9. Rok za savladavanje ove teme je svo vrijeme do Prve pričesti.

Potvrda učenika, može i roditelja (ako žele), da su bili aktivni u predloženim aktivnostima putem ove društvene mreže Yammer, kroz komentar, bilo svojim osvrtom, slanjem zadaće, prijedlogom za rad i sl.

Vjerujem da ste iskoristili materijale koje sam vam proslijedio prošli put. Puno smo toga naučili o svetoj Pričesti, o zlu, grijehu, savjesti. O dobrom Bogu koji nas traži i želi da budemo njegovi. Samo da vas podsjetim Bog od nas traži da se kajemo za svoje grijehe i opraštamo jedni drugima. Zato je važno poznavati te sadržaje, a još važnije imati povjerenja da nas Isus nikada ne napušta…ni sad kada nas plaše korona virusom. Valjda je naš Gospodin jači od svega zla na ovom svijetu.

PET KORAKA ZA DOBRU ISPOVIJED

1. PROMISLITI (ispitati svoju savjest)

2. POŽALITI (kajati se za počinjene grijehe)

3.PRIZNATI (reći grijehe u ispovijedi)

4.POPRAVITI (odlučiti više ne griješiti)

5. POKORU ČINITI (nadoknada štete koju smo učinili svojim grijesima bilo molitvom ili dobrim djelima)

…………………………………………….

Kako se ispovijediti

U ispovijedaonici (pred svećenikom)

Hvaljen Isus Marija! – Uvijek hvaljen! U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen. (dok to izgovaraš činiš znak križa) Želim ispovjediti svoje grijeha koje sam učinio (od posljednje ispovijedi koja je bila reci kada).

Sagriješio sam: govoriš grijehe redom po točkama ispita savjesti; – grijehe govori poluglasno (niti pretiho, niti preglasno); – pokušaj se sjetiti što više grijeha; – govori uvijek istinu; – ako ne znaš nešto o kršćanskoj vjeri i Bogu, možeš svećenika uvijek zamoliti da ti objasni. Kad misliš da si sve rekao kaži: To je sve čega se sjećam.

Svećenik će ti tada dati pokoru, to jest dobro djelo koje ćeš učiniti kako bi pokazao Bogu da ti je doista žao i da se želiš popraviti. Pokoru dobro slušaj i zapamti je.

Poslije toga svećenik će ti reći: “Sad se pokaj.”

Tada moliš molitvu kajanja: Kajem se od svega srca što sam uvrijedio Boga najveće i najmilije dobro. Mrzim na sve svoje grijehe i čvrsto odlučujem da ću se popraviti i da neću više griješiti.

Svećenik će ispružiti ruku i reći: Bog milosrdni Otac pomirio je sa sobom svijet smrću i uskrsnućem svoga Sina i izlio Duha Svetoga na otpuštenje grijeha. Neka ti po služenju Crkve on udijeli oproštenje i mir. I ja te odrješujem od grijeha tvojih. U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Dok svećenik izgovara podcrtane riječi ti činiš znak križa na sebi, i odgovaraš: Amen.

Svećenik: Hvalite Gospodina jer je dobar.

Odgovaraš: Jer je vječna ljubav njegova.

Svećenik: Bog ti otpustio grijehe tvoje. Idi u miru.

Odgovaraš: Bogu hvala.

Ako si zaboravio pokoru zamoli svećenika neka ti ju ponovi.

SVE RIJEČI PISANE TAMNIM SLOVIMA TI IZGOVARAŠ. KOSO PISANE RIJEČI SU PODSJETNIK ŠTO TREBAŠ ČINITI. SVE OSTALE RIJEČI IZGOVARA SVEĆENIK.

Podsjetnik

Molitva kajanja: Kajem se od svega srca što sam uvrijedio Boga najveće i najmilije dobro. Mrzim na sve svoje grijehe i čvrsto odlučujem da ću se popraviti i da neću više griješiti.

Ovu molitvu, podcrtani tekst, treba znati napamet…zadani rok za naučiti do Uskrsa, 12.04.2020.

Svako Vam dobro. Božji blagoslov na vas zaziva vjeroučitelj i đakon Ivan