"Školski vremeplov" u našoj Školi!
Autor: Administrator , 19. 5. 2015.

Učenici petog i šestog razreda jutros su se ukrcali u vremeplov koji ih je odvezao u 18. i 19. stoljeće.

Virtualnom šetnjom hodnicima Hrvatskog školskog muzeja pod vodstvom vanjske suradnice, knjižničarke Klementine Radočaj iz Gradske knjižnice Vukovar, Ogranak Lovas,  istražili su kako je nekada bilo puno teže biti učenik. Nije bilo torba, ni udžbenika a ni bilježnica. Nastava je bila samo zimi, a zanimljivi su bili i nazivi predmeta kao što su siloslovlje u ludžba.

Virtualnom šetnjom kroz Hrvatski školski muzej učenici su mogli čuti i vidjeti kako je bilo učenicima 18. i 19. stoljeća. Kako su izgledale školske zgrade, koliko je trajala školska godina, koliko se dugo nastava u školama provodila, kakve su bile obaveze  učenika na nastavi ali i ivan nje,  te koja su pomagala u nastavi koristili . Siloslovlje, gombaonica, lučba, uzgoj, samo su neki od zanimljivih termina koji su se koristili u školstvu  19. stoljeća. Na koji način su učitelji provodili odgojne mjere i kako su se tada oblačili učenici su imali priliku uživo vidjeti u improvizaciji knjižničarke Klementine koja se za tu prigodu i obukla u učiteljicu iz 19. stoljeća! Nismo izostavili ni poznatu Parišku sobu  koja je zauzela posebnu cjelinu tijekom izlaganja na radionici baš kao i što ima svoje posebno mjesto u Hrvatskom školskom muzeju.

Radionica je završila zanimljivim abc pitalicama te igrom memori.