Bundevijada 2015.
Autor: Administrator , 28. 9. 2015.

Jedan Tovarnik, jedan suncokret i jedna bundeva = BUNDEVIJADA!

Od početka nastavne godine, u našoj školi vrijedno se radilo! Pripremali smo se za „Bundevijadu“.

Bundevijada je skraćeni naziv za Festival voćnih rakija, likera i pekmeza i Međunarodu izložbu bundeva i tikvica koja se svake godine održava u Tovarniku. Organizatori manifestacije su Općina Tovarnik i Vukovarsko –srijemska županija.

Prošle školske godine u našoj školi osnovana je učenička zadruga „Suncokret“. Prva prilika za prezentaciju zadruge i zadrugara bila je upravo Bundevijada. U proteklih nekoliko tjedana školu smo pretvorili u veliku radionicu iz koje su izlazili proizvodi koje su učenici izrađivali uz pomoć svojih roditelja, učitelja te svih ostalih zaposlenika škole.

Poduzetničkog duha nije manjkalo. Ideje za proizvode samo su pristizale. U sklopu izvannastavnih aktivnosti u našoj školi održane su radionice na koje su pozvani roditelji te tako zajedno s učiteljima izrađivali nakit, umjetnički oslikavali drvo (pirografija), salveto tehnikom ukrašavali drvene kutijice i staklene čaše, radili kečap, kolače, tjesteninu za juhu, mlince te neizostavni pekmez i džem od šljiva.

Proizvode je valjalo upakirati. Izradili smo etikete s imenom zadruge, oznakom podrijetla, sastavom proizvoda, godinom proizvodnje itd. Na radionici poduzetništva učenici su odredili cijene za svaki proizvod, izradili cjenik, izradili evidencijske liste proizvoda i naučili kako ispisati račun.

I sve je bilo spremno za Bundevijadu koja se ove godine održala 26.09.2015. s početkom u 9.00h.

Sve proizvode izloži smo na prodajnom štandu. Učenici predmetne nastave preuzeli su ulogu prodavača. Izvjesili smo zastavu zadruge. Krenula je prodaja.

Učenici su za svoj rad i trud dobili samo pohvale.

Sav uloženi trud se na kraju isplatio. Bilo je jako lijepo gledati učenike kako uživaju u onome što rade. Djeca su jako kreativna i pokazalo se kako im nedostaje životnih lekcija. Zajedništvo učenika, učitelja i roditelja pri ostvarenju bilo kakvog cilja je neprocjenjivo blago na kojem se temelji uspješan i suradnički odnos učenik- učitelj- roditelj. Učenička zadruga je novo otkriće za našu školu. Otkriće koje će nam dugoročno dati dobre rezultate na polju odgoja i obrazovanja učenika ali i osobnog razvoja svakog učitelja.

Učitelji i učenici OŠ A.G. Matoš Tovarnik, Tovarnik