GLAZBENA KULTURA, 5.5.2020.
Autor: Ana Koncul, 5. 5. 2020.

Nastavna jedinica: Glazba romantizma

Zadatci:

1. Pročitati tekst sa stranica 84. i 85. iz udžbenika o romantizmu i odgovoriti pismeno na pitanja:

a) Kada je trajao romantizam?

b) Koji su poznati europski, a koji hrvatski skladatelji skladali glasovirske minijature i solopjesme?

c) Koja su obilježja skladbi koja pripadaju nacionalnom stilu u glazbi romantizma?

d) Koje su nove glazbene vrste nastale u romantizmu?

e) Koje je obilježje programne glazbe?

f) Objasni razliku između klasicističkog i simfonijskog orkestra romantizma!

g) Koje su osnovne značajke glazbe romantizma?

2. Poslušati skladbu: M. P. Musorgski: Noć na golom brijegu, simfonijska pjesma; POVEZNICA: https://www.youtube.com/watch?v=l5pnoSgIuVo

Pismeno riješite zadatke:

a) Koliko sati otkucava crkveno zvono u skladbi?

b) Usporedite i opišite ugođaj prije zvona i poslije njega!

c) Napišite priču, scenarij za film ili nacrtajte strip kojim biste opisali sadržaj glazbe i svoj doživljaj! Pokušajte se držati ove radnje: Noć na golom brijegu opisuje pusto mjesto na kojem se noću okupljaju vještica i duhovi iz narodnih priča plešući svoj divlji ples. Ujutro, na zvuk crkvenoga zvona, razbježe se i nestanu.

Riješene zadatke uslikati i poslati meni privatno da provjerim jeste li sve točno riješili do petka 8.05.2020. do 14:00 sati. Ako nešto nije jasno slobodno me kontaktirajte!