Informatika 25.3.2020
Autor: Ivan Kunac, 25. 3. 2020.

Pozdrav 5 razred!

Osim pisanja i uređivanja teksta u Wordu u njemu možemo postavljati i uređivati fotografije.
Kako većina vas nema računalu verziju Worda za ovu vježbu koristiti ćemo online Word.
Kako biste mu pristupili pratite iduće korake:
1) U google upišite „office 365 skole“

2) Kada uđete na stranicu kliknete odvedi me na portal.office.com

3) Ulogirajte se sa svojim CARNET-ovim korisničkim podacima

4) Pronađite program Word u listi programa (ako ga ne vidite klikinte „sve aplikacije“

5) Odaberite novi prazan dokument

Kako preuzeti fotografiju na svoje računalo?

1. U google upišemo što želimo pronaći i kliknemo fotografije
  2. Pronađemo fotografiju koju želimo i kliknemo desnim klikom miša na nju
  3. U izborniku odaberemo „Otvori sliku u novoj kartici“ ili „open image in new tab“

1. Fotografiju će vam otvoriti u novoj kartici
  2. Kliknite desni klik miša na nju i odaberite „spremi sliku kao“ ili „save picture as…“

1. Odaberite mjesto za spremanje na vašem računalu i nakon toga sliku možete dalje koristiti.

Sada kada smo napravili osnove spremni smo za daljnji rad

Kako bismo umetnuli fotografiju u Word koristimo se karticom „Insert (Umetni)“. U toj kartici kliknemo na naredbu „Picture (Fotografija)“ i odaberemo „This device“. Klikom na „Odaberi datoteku“ pronađemo gdje je fotografija na našem uređaju (tamo gdje smo ju spremili) i kliknemo „Insert“.
Fotografija se pojavljuje u našem dokumentu i otvara se nova kartica „Picture“.

Gledajući s lijeva na desno

Fotografijama možemo dodavati okvir, možemo ih rotirati pomoću naredbe „Rotate“ i izrezati pomoću naredbe „Crop“.

Ukoliko nam se kartica „Picture“ ne pojavi kliknite na sliku.

Dokument spremamo pomoću kartice „File“ –„Save As“ i „Download as copy“.

Vaš zadatak je odabrati jedan grad u Hrvatskoj i u online Wordu napraviti kratki dokument o njemu. Naslov neka bude ime tog grada koje trebate urediti. Tekst o gradu također uredite. Dokument treba imati najmanje 4 uređene fotografije.

Napravljeno pošaljite putem privatne poruke najkasnije do ponedjeljka (30.3.2020.) putem privatne poruke.

Priloženi dokumenti:
5r_25.3.pdf (402.05 KB)