DODATNA NASTAVA - MATEMATIKA, 1.4.2020.
Autor: Ana Koncul, 1. 4. 2020.

Nekoliko logičkih pitalica? Kada budete imali vremena.

1. Ako u ponoć pada kiša, može li se očekivati da će nakon 72 sata vrijeme biti sunčano ?

2. Miš je udaljen od od svog skloništa 20 koraka. Mačka je udaljena od miša 5 skokova. Dok mačka jedanput skoči, miš načini 3 koraka, ali je jedan skok mačke velik kao 10 miševih koraka. Da li će mačka uhvatiti miša?

3. Kada je biciklist prešao dvije trećine puta, pukla mu je guma na kotaču. Preostali dio puta prešao je pješice i trebalo mu je dvaput više vremena nego vozeći se biciklom. Koliko se puta brže kretao biciklom nego pješice?

4. Dva brata, Darko i Marko rođeni su istog dana, u istom mjestu, iste godine i od istih roditelja, ali nisu blizanci. Kako je to moguće?

5. Od tri olovke , jedna je crvena, jedna bijela i jedna plava. Označiti olovke sa A, B i C. Koje boje imaju olovke ako je točna samo jedno od tri tvrdnje. "A je crvena" , "B nije crvena" , "C nije plava".

6. Registracija automobila sadrži dva slova abecede i jedan troznamenkasti broj . Koliko se automobila može na taj način registrirati ?