Internet je osnovni alat informiranja i komunikacije u svijetu putem mrežnih stranica. Izrada mrežnih stranica je postao jedan od najtraženijih i dobro plaćenih poslova u svijetu. Mrežne stranice se mogu izrađivati u nekoliko različitih programskih jezika i na različite načine. Do kraja ove školske godine mi ćemo naučiti kako napraviti jednostavnu mrežnu stranicu po dogovorenoj temi.
Svaka mrežna stranica (web stranica) je smještena na udaljenom računalu (serveru) koji je namjenjen za skladištenje i pregledavanje mrežnih stranica. Kada se mrežna stranica objavi na mrežnom poslužitelju onda joj možemo pristupiti putem preglednika (Google chome, firefox, opera, …). Kako bismo mogli pristupiti mrežnoj stranici koja je objavljenja potrebna nam je adresa te stranice (link).
pogledaj sliku u privitku -
Svim mrežnim stranicama pristupamo putem http ili https protokola koristeći mrežni servis www. Vršne domene nam kazuju iz kojeg područja dolazi mrežna stranica (npr. .com su stranice raznih kompanija, .hr su stranice koje dolaze iz hrvatske, itd.). Svaka mrežna stranica ima svoju jedinstvenu adresu stoga se također naziva i URL (uniform resource locator). Kako bismo vidjeli izgled neke stranice tj. njezin izgled u kodu otvorite bilo koju stranicu wikipedije i desnim klikom na nju odaberite „Pogledaj izvor stranice“ (View page source).
Ono što vidite je kodni pomoću kojeg je pisana mrežna stranica i unutar njega možete uočiti njegove osnovne komponente koje su nužne za sve mrežne stranice. One su osnovni dio HTML koda. Svaki dio mrežne stranice (njezin početak, sredina i kraj) počinje i završava s nekim HTML kodom. U tablici ispod možete naći neke osnovne HTML kodove i način na koji se otvaraju i zatvaraju.
Ovo su neki od osnovnih kodova unutar HTML programskog jezika. Bitno ih je znati raspoznavati i što koji znači za izradu mrežne stranice. Zadatak je na bilo kojoj mrežnoj stranici Wikipedije otvoriti izvor stranice (opisano je u početku teksta kako) i pronaći ove dijelove mrežne stranice. Svatko od vas neka pronađe jedan dio, napravi snimku zaslona, zalijepi u komentare ispod ove objave i opiše što taj dio radi. Zadatak je potrebno izvršiti do petka (4.3.2020.).
Idući tjedan krećemo s našom prvom video lekcijom :)