VJERONAUK, 23.3.2020.
Autor: Ana Koncul, 22. 3. 2020.

Nastavna jedinica: Isusova čuda (A.6.2.)

Pozdrav i poštovanje učenicima šestog razreda!

Aktivnosti i zadatci:

1. Pročitaj u udžbeniku na str. 49 temu pod naslovom Isusova čuda.

2. Pročitaj malo proširen tekst o Isusovim čudesima, steći ćeš širu sliku o Isusovim čudesima u evanđelju. (prilog 1. o Isusovim čudima).

3. Napiši u bilježnice naslov teme „Isusova čuda“. Iz priloga br.2 prepiši tekst o značenju Isusovih čudesa.

4. Pogledaj na ovoj poveznici animirani film, traje oko 25 minuta, https://www.youtube.com/watch?v=-SGh22dPLp4 .

5. Pismeno u bilježnicu svojim riječima prepričaj jedno Isusovo čudo po izboru.

VAŽNO!!! Zadaće šaljite isključivo meni osobno na privatnu adresu, „PRIVATE MESAGE“ Vjeroučitelj se tek snalazi na ovim društvenim mrežama. Znači, ne kao komentar na objavu, nego izravno meni jer tada samo ja vidim vašu zadaću i nitko drugi. Oprostite što lutam sa obavijestima. I mene drugi usmjeravaju kako je ispravno. ZADAĆE U TJEDNU U KOJEM JE NASTAVA TREBA POSLATI DO KRAJA TJEDNA U PETAK (do 20 h). Vjeroučitelj će nakon toga u e dnevnik upisati bilješke za taj tjedan.

Svako Vam dobro. Božji blagoslov na vas zaziva vjeroučitelj đakon Ivan.

U prilogu dostavljam materijale za dodatni rad.

Isusova čuda (prilog 1.)

Isusova čuda mogu se svrstati u četiri grupe: ozdravljenja bolesnih, pokazivanje Isusove vlasti nad prirodom, istjerivanja Sotone i njegovih demona te oživljavanje mrtvih. [1] Najčešća su ozdravljenja bolesnih. U Novome zavjetu spominje se oko 25 priča o Isusovu ozdravljenju bolesnih. Najmanje je bilo oživljavanja ili uskrsivanja. Isus je oživio Lazara, dvanaestogodišnju djevojčicu (Mt 9,23-25) i sina jedinca majke koja je bila udovica (Lk 7,12-15). Ta uskrisavanja su vraćenje mrtvih u život i nemaju ništa s pojmom uskrsnuća, kada će Božjom milošću Bog svojim Duhom izvesti mrtve iz stanja potpune smrti u vječni život u Božjem kraljevstvu. Takvo je i Isusovo uskrsnuće nakon smrti.

Prvo Isusovo čudo dogodilo se na svadbi u Kani Galilejskoj. Ponestalo je vina pa je Isus na molbu Djevice Marije, pretvorio vodu u vino. Učinio je to, da spasi svatove od sramote i pomogne njihovom siromašnom stanju. Pretvarenjem vode u vino, Isus je pokazao da ima moć nad prirodom. Nakon tog i sljedećih čuda, pročulo se za Isusa i ljudi su počeli vjerovati, da je obećani Mesija.

Isus je putovao i nailazio na bolesne i opsjednute. Liječio ih je i pomagao im. Premda je mogao sve izliječiti jednom riječi, išao je od jednoga do drugoga. Neke je ozdravio polaganjem ruku, druge izgovaranjem riječi. Slijepi su progledali, gluhi čuli, hromi ponovno hodali. Premda je ozdravio mnoge, Isus je prvenstveno došao, da ljude oslobodi od ropstva grijeha. [2] Oslobođenje od grijeha i njihovo opraštanje veće je čudo od ozdravljenja tijela. Isus ozdravljenjima pokazuje pažnju i ljubav prema bolesnima. Ozdravljenje je znak, da je započelo Božje kraljevstvo i novi Božji svijet. [3] Isus je ozdravljao Židove i pripadnike drugih naroda poput Rimljana. Liječio je i pripadnike bogatih i siromašnih slojeva društva. Nije zaboravio ni najnapuštenije.

Neki učeni Židovi negodovali su, što je Isus liječio u subotu i što je tvrdio da liječi u ime Boga. Zbog toga su smišljali, kako da ga optuže i smaknu, što im je kasnije i uspjelo. To je bio dio plana Božjeg spasenja, da Isus bude mučen i da se žrtvuje za oslobođenje ljudi od grijeha.

U Isusovo vrijeme, bolesti su se pripisivale grijesima ili djelovanju zlih duhova. Neke bolesti stvarno su i bile iz tih razloga te je Isus istjerivao zle duhove iz opsjednutih ljudi. Kada je Isus prilazio tim ljudima, zapovijedio je zlom duhu (đavlu), da izađe i ostavi ljude na miru. Đavao se pokoravao, jer je Isus imao moć nad njime. Dok je izlazio, đavao je govorio da je Isus Sin Božji, na što ga je Isus ušutkavao, jer nije želio da ga ljudi prije reda priznaju za Kralja, jer bi to naštetilo Božjem planu spasenja. Prije nego je đavao napustio opsjednutoga čovjeka, obično ga je stresao, bacio na zemlju, tako da se čovjek previjao od bola. [4] Vikavši zli duh izlazio je iz usta opsjednutoga. Nakon toga čovjek je bio zdrav, miran i pri svijesti. Neki farizeji optužili su Isusa da izgoni đavle preko poglavice đavolskoga, što je Isus odmah demantirao riječima, da đavli ne mogu izgoniti đavle i da ne može opstati kraljevstvo koje u sebi razdijeljeno. Izgonom đavla Isus naviješta da će svojom mukom konačno pobijediti đavla. Zli duhovi makar osuđeni, mogu slobodno tumarati po svijetu i napastvovati ljude sve do Posljednjeg suda kada će zauvijek biti zatvoreni u paklu.

Isus je pokazao svoju moć i vlast nad prirodom, kada je utišao oluju na nemirnom moru (Mt 8,27), kada je hodao po vodi (Iv 6,16-21), umnažanjem kruha (Mk 6, 42-43) i dr.

Apostolima i učenicima, Isus je prenio svoju moć ozdravljenja: "Liječite bolesne, uskrisujte mrtvace, čistite gubavce, izgonite zle duhove! Besplatno ste primili, besplatno i dajte! (Mt 10,8)".

………………………………………………………………..

Još ima:

- Iz priloga broj 2. prepiši tekst

- Pogleda film superknjiga

- U bilježnici pismeno prepričaj jedno čudo

………………………………………………………………

VAŽNO!!! Zadaće šaljite isključivo meni osobno na privatnu adresu, „PRIVATE MESAGE“ Vjeroučitelj se tek snalazi na ovim društvenim mrežama. Znači, ne kao komentar na objavu nego izravno meni jer tada samo ja vidim vašu zadaću i nitko drugi. Oprostite što lutam sa obavijestima. I mene drugi usmjeravaju kako je ispravno. ZADAĆE U TJEDNU U KOJEM JE NASTAVA TREBA POSLATI DO KRAJA TJEDNA U PETAK (do 20 h). Vjeroučitelj će nakon toga u e dnevnik upisati bilješke za taj tjedna.

Svako Vam dobro. Božji blagoslov na vas zaziva vjeroučitelj i đakon Ivan.